iletisim mouse ev zar soru video kullanici pdf yildiz istatistik sozlesme destek1 telefon deney menu kampanya klasor urun ampul gulenyuz bilgi sunum bina kurumsal arti kalp yorum bilim duyuru sepet liste monitor takvim ceptelefonu whatsapp gazete foto ayar canta anlasma cuzdan saat para nakliye konum tamir alinti dunya elmas ok destek2
+90 216 311 79 50
trende

Kalite

LABORATUVAR TESTLERİ

Şafak Makina, müşteri beklentileri doğrultusunda ölçüm kabiliyetini arttırarak, kalitesini arttıracak olan yatırımları yapmış ve yapmaya devam etmektedir.

Üretimin çeşitli aşamalarında diğer ölçüm ve kontrolleri yapmak için yaklaşık 500 adet ölçüm ve kontrol cihazı bulunmaktadır. Bunların yanı sıra proseslerimizin çeşitli aşamalarında yaptığımız testlerle de ürünlerin doğruluğunu onaylamaktayız. Bunlar;

 • Tuz Testi Cihazı (ASTM B-117’ye göre)
 • Toz Testi
 • Impulse ( darbeli basınç ) testi
 • Genleşme Testi
 • Yüksek basınçta (200-220 bar) yağ ile sızdırmazlık testi
 • Düşük basınçta azot gazı ile sızdırmazlık testi
 • Düşük basınçta hava ile sızdırmazlık testi
 • Çekme Testi
 • Patlatma Testi

ARGE ÇALIŞMALARI

Ülkemizde ve dünyada giderek artan rekabet koşullarına uygun olarak firmamız Araştırma ve Geliştirme faaliyetlerine büyük önem vermektedir. Genişleyen Uzman kadrosu ve donanıma yapılan yatırımlarla doğru orantılı olarak firmamız Türkiye’deki en kaliteli makinaları piyasaya sunmaktadır. 

AR-GE ekibi en yeni CAD ve Analiz Programları, proje yönetim yazılımları, kinetik dinamik analizleri ve deneyimli mühendisleriyle müşteri beklentilerini karşılayan makinaları, otomasyon çözümleri, özel takımları ve test cihazlarını tasarlamaktadır. Müşteri odaklı tasarımlarımız, Avrupa Güvenlik Şartnamelerine (CE mark) uygundur. Tedarikçisi olduğumuz firmaların yeni ürünlerini devreye almaları sürecinde Firmamız; prototip ve dizayn aşamalarında yer almakta, yapılan prototip ürünlerin test ve ekipmanlarını, özel/seri üretim makinalarını tasarlamaktadır.

MÜHENDİSLİK ÇALIŞMALARI

Ar-Ge bölümü tarafından yapılan dizayn çalışmalarının proses tasarım kısmı mühendislik bölümünde yapılmakta ve müşteriler tarafından talep edilen tüm prototip ve numune çalışmaları Mühendislik bölümünde tasarlanıp devreye alınmaktadır.

Mühendislik Bölümünde Pro Engineer, Catia, Master Cam, AutoCAD, Mechanical Desktop ve Inventor programları kullanılmaktadır. Tüm proses tasarım çalışmalarında müşteri memnuniyeti ve ürün kalitesi ana hedeftir.

Ürün kalitesini arttırmak ve müşterilerilerimize daha kaliteli hizmet verebilmek için ekip ruhu ön planda tutulmakta, tüm müşteri istekleri(numune,prototip) için APQP ekibi kurularak fizibilite, FMEA,MSA vb. çalışmalar yapılmaktadır.

Mühendislik departmanımız müşteri özel isteklerini ön planda tutup gerektiğinde müşteriler ile ortak ekip çalışması yaparak bir çok projeyi başarılı bir şekilde hayata geçirmiştir.

LOJİSTİK HİZMETLERİ

Firmamızda müşteri üretim hatları referans alınarak “Just In Time” metodu uygulanmaktadır. EDI bağlantıları ile Bilgisayar ortamında elektronik olarak alınan siparişler ERP programıyla desteklenir. Tüm müşteri üretim hatlarının günlük analizleri yapılarak planlı satın alma ve buna bağlı üretim ve sevkiyatlar başarı ile gerçekleştirilir. Şafak Makine A.Ş bu alanda kazanmış olduğu tecrübe ve esnekliği, kaliteli hizmet anlayışı ile birleştirerek tüm müşterilerinin özel isteklerine hızlı bir şekilde cevap vermektedir. Tüm müşteri üretim hatları bu hizmet anlayışı içerisinde %100 sevkiyat performans garantisi ile desteklenir.

Başlıca kullanılan programlar;

 • ERP Bağlantı Metodu
 • EDI ( Elektronik Veri Transferi) Bağlantı Metodu
 • WEB EDI Bağlantı Metodu

ALDIĞIMIZ ÖDÜLLER

KALİTE VE ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMLERİ

Firmamız; ISO TS 16949 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi ve Ford tarafından verilen Q1 sertifikalarına sahiptir.

Firmamızda standart gereği APQP, PPAP, FMEA, SPC, MSA çalışmaları yapılmakta ve ek olarak Müşteri Özel İstekleri dikkate alınarak uygulamalar yapılmaktadır.

Düzeltici ve Tekrarını Önleyici Faaliyetleri planlamakta 8D metodolojisi kullanılmakta ve tedarikçilerimizden de aynı metod istenmektedir. Problemin ana sebebini bulmak için 5 Niçin, Beyin Fırtınası, Balık Kılçığı vb. teknikler kullanılmaktadır.

Firmamızda Öneri sistemi kurulmuş olup bu şekilde hem çalışan memnuniyetini arttırıcı faaliyetler hem de önleyici faaliyetler planlanmakta ve Önerilerin sonuçlarına göre çalışanlarımız ödüllendirilmektedir.

YÖNETİM SİSTEMİ POLİTİKALARI

Kalite Politikamız

Şafak Makina Yedek Parça San. A.Ş. küreselleşen rekabet şartlarında sürekli gelişimle müşterilerin gereksinimlerinin ve beklentilerinin en üst kalite seviyesinde karşılanmasına odaklanacaktır. 
Bu amacımıza doğru ilerlerken; 
Müşterilerimize en yüksek değerdeki ürünleri örnek bir hizmetle sunmak, 
Paydaşlarımızın beklentilerinin sürekli karşılanmasını sağlamak, 
Müşterileri ilişkilerimizde güven, saygı ve doğruluk esaslarını hizmet heyecanımızla birleştirmek, 
Her çalışanımızın, şirketin başarısına katkıda bulunması için çalışanlarımızın mutluluğu ve memnuniyetinden geçtiğinin bilinciyle, en iyi çalışma ortamını sağlamak, sürekli gelişmeyi ve öğrenmeyi desteklemek yoluyla örnek bir firma olacağız.

Çevre ve İSG Politikamız

Şafak Makina A.Ş. olarak; Ürün ve faaliyetlerimizin; çalışanlarımızın sağlığı, güvenliği ve çevremiz için oluşturduğu riskleri analiz ederek;

 • İş Kazalarına, Meslek Hastalıklarına ve Çevre kazalarına sebep olabilecek riskleri, atık miktarlarını, enerji ve doğal kaynak kullanımlarını kontrol altına alıp sürekli iyileştirme ile en aza indirgeyeceğiz.

Tüm faaliyetlerimizde İş Sağlığı-Güvenliği ve Çevre Boyutlarımızla ilgili yürürlükteki tüm yasalara, yönetmeliklere ve ilgili müşteri özel isteklerine uyumlu olacağız.

Çalışanlarımızın ve tedarikçilerimizin İş Sağlığı-Güvenliği ve Çevrenin korunması konularını sahiplenmeleri için gerekli eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarının uygulanmasını sağlayacağız.